Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda kwietniu w Ogrodzie Botanicznym w Bydgoszczy. Wiosna rozgościła na dobre

MP
Wideo
od 7 lat
Wiosna to czas, kiedy natura budzi się do życia, a my szukamy okazji, by spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu. Idealnym miejscem na wiosenne spacery, gdzie można podziwiać kwitnące rośliny i cieszyć się pięknem przyrody, jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (UKW) w Bydgoszczy. W tym roku, dzięki wcześnie nadejścia wiosny, ogród został udostępniony zwiedzającym już na początku kwietnia, przyciągając tłumy odwiedzających.

Rewitalizacja Ogrodu Botanicznego w Bydgoszczy i nowe atrakcje

Ogród Botaniczny UKW przeszedł niedawno gruntowną rewitalizację, która nadała mu nowy blask. Prace remontowe rozpoczęły się w kwietniu 2021 roku i zakończyły pod koniec ubiegłego roku. Dzięki temu "Botanik" może pochwalić się nie tylko odnowioną roślinnością, ale i ulepszoną infrastrukturą.

- Rewitalizacja trwała od kwietnia 2021 r., całość prac zakończyła się z końcem ubiegłego roku - informuje dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni, pełnomocnik dziekana Wydziału Nauk Biologicznych ds. Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Zwykle otwieraliśmy go w maju, ale w tym roku wiosna przyszła znacznie szybciej. Pierwsze rośliny kwitły już w lutym, dlatego władze uczelni zdecydowały, że udostępnimy go mieszkańcom 2 kwietnia, i tak też się stało.

W ramach odnowy powstały nowe obiekty, w tym budynek o charakterze dydaktyczno-kulturalnym oraz wyremontowany domek nad stawem. Dodatkowo, ogród wzbogacił się o nowy pomost nad stawem i podświetlaną fontannę, co jeszcze bardziej podnosi jego atrakcyjność.

- Ponadto zainstalowano podświetlaną fontannę - mówi dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni. - Oświetlenie zyskały także: tunel, zegar słoneczny oraz "Cztery Pory Roku". Ogród wyposażono w monitoring. Wcześniej nie mieliśmy tu kamer.

Edukacyjna wartość Ogrodu Botanicznego w Bydgoszczy

Ogród Botaniczny UKW nie jest tylko miejscem relaksu, ale również centrum edukacyjnym. Znajdują się tu dwie ścieżki edukacyjne, a w przygotowaniu jest trzecia, co stanowi doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy o rodzimych gatunkach drzew i pomnikach przyrody.

- Mamy tu dwie ścieżki edukacyjne. Jedna nosi nazwę "Polskie drzewa leśne", druga - "Pomniki przyrody", bo trzeba wiedzieć, że w naszym Ogrodzie jest ich aż 10 - mówi dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni.

Dodatkowo, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, jak kody QR na tablicach edukacyjnych, ogród staje się dostępny również dla osób słabowidzących. Wszystko to dzięki współpracy z uczelnianą aplikacją "Giermek", która umożliwia odsłuchanie informacji zawartych na tablicach.

Wiosenna eksplozja barw w Bydgoszczy
Wiosna w Ogrodzie Botanicznym UKW to prawdziwe święto dla miłośników przyrody. Kwitnące magnolie, porzeczki, jabłonie kwieciste, wiśnie piłkowane i wiele innych roślin tworzą niepowtarzalny spektakl barw i zapachów.

- Kwitną magnolie, porzeczki, jabłoń kwiecista, wiśnie piłkowane, wiśnia ptasia, judaszowiec, akebia pięciolistkowa, tulipany, barwinki, szafirki, zawilce, pierwiosnki i wiele innych roślin - mówi dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni. - Pogoda zachęca do spacerów, więc zapraszamy. W weekend 6-7 kwietnia nasz Ogród odwiedziły tłumy mieszkańców.

Odwiedzając Ogród Botaniczny UKW, nie tylko można cieszyć się pięknem przyrody, ale również dowiedzieć się więcej o roślinach i ich roli w ekosystemie. To miejsce, które łączy w sobie wartości edukacyjne, rekreacyjne i estetyczne, stanowiąc oazę spokoju i wiedzy w sercu miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto