Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosenny poradnik kredytobiorcy

Jarosław Sadowski (Expander Advisors)
fot. Internorm
Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Osoby poszukujące własnych „czterech kątów” zwykle decydują się na inwestycję z pomocą kredytu hipotecznego. Chociaż pełen komplet dokumentów potrzebnych do zaciągnięcia tego rodzaju zobowiązania finansowego może osiągnąć nawet rozmiary pokaźnej teczki, procedura nie jest tak skomplikowana, jak się wydaje. Expander podpowiada, w jaki sposób przygotować się do zaciągnięcia kredytu i na co zwrócić uwagę przed wyborem konkretnej oferty.

Nie tylko oprocentowanie
Kredytobiorcy przy wyborze kierują się zwykle wysokością oprocentowania. Należy jednak pamiętać, że jest to zaledwie jeden z wielu parametrów wpływających na ostateczny koszt tego rodzaju zobowiązania finansowego. Aby obiektywnie porównać oferty różnych banków, warto brać pod uwagę łączne koszty kredytu oraz obowiązkowych produktów dodatkowych, którymi mogą być np. konto bankowe, ubezpieczenie na życie, karta kredytowa. – Powszechnym zabiegiem promocyjnym jest obniżenie jednych parametrów kosztem innych. Przykładowo, warunkiem niższej marży może być konieczność zakupu dodatkowego ubezpieczenia. W efekcie może się okazać, że „promocja” będzie bardziej kosztowna niż standardowa oferta w innym banku – mówi Jarosław Sadowski, Expander Advisors.

Jak wynegocjować najkorzystniejsze warunki?
Warto również zaznaczyć, że budowanie zdolności kredytowej warto rozpocząć jak najwcześniej, nawet kilka lat przed złożeniem wniosku o udzielenie pożyczki na mieszkanie. – Jeśli będziemy mogli pochwalić się terminową spłatą dotychczasowych zobowiązań to łatwiej wynegocjujemy korzystne warunki
– zaznacza Sadowski. – Warto zadbać o pozytywną historię kredytową zaciągając kredyt na małą sumę (np. kupując na raty sprzęt AGD) i regulując go bez opóźnień. Fakt ten zostanie odnotowany w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i później potwierdzi nasz status wiarygodnego kredytobiorcy – wyjaśnia ekspert.
Aby uzyskać finansowanie trzeba oczywiście posiadać stałe źródło dochodu. Im zarobki są wyższe, tym więcej bank nam pożyczy. Jednak negatywnie na ten parametr wpływają spłacane już kredyty. Dlatego jeśli planujemy kupić mieszkanie przy wsparciu kredytu, a nasze dochody nie są bardzo wysokie, to warto wcześniej zrezygnować z zaciągnięciem zadłużenia na koncie czy karcie kredytowej.

Czytaj też: Zmiany w MdM o krok bliżej

Trzy typy dokumentów
Po wyborze banku kolejnym etapem jest kompletowanie dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku kredytowego. Warto zaznaczyć, że każda instytucja ma własne wymagania, które w niektórych punktach istotnie się od siebie różnią. Najczęściej jednak możemy podzielić niezbędne dokumenty na trzy grupy: osobowe, dochodowe oraz te dotyczące nabywanej nieruchomości. Pierwsza pula jest konieczna, aby potwierdzić tożsamość osoby starającej się o kredyt. Najczęściej jest to dowód osobisty, choć niektóre banki mogą wymagać dodatkowo paszportu lub prawa jazdy. W zależności od stanu cywilnego, można spodziewać się również konieczności okazania potwierdzenia rozdzielności majątkowej lub prawomocnego wyroku sądu potwierdzającego rozwód.

Kolejnym etapem będzie przygotowanie zaświadczenia o dochodach. – Zależnie od banku i źródła dochodu, będziemy musieli wykazać wysokość dochodów za ostatnie 3, 6 lub 12 miesięcy. Najwięcej dokumentów muszą zebrać osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. W ich przypadku mogą być wymagane: decyzja o nadaniu numeru NIP, REGON, wpis do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o odprowadzonym podatku za rok poprzedni, o niezaleganiu z bieżącymi należnościami oraz oświadczenie o dochodach – wylicza Sadowski.

Czytaj także: Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie?

Trzecia grupa wymaganych przez bank dokumentów dotyczy nabywanego mieszkania lub domu. Niezbędny plik zaświadczeń zależy przede wszystkim od samej nieruchomości, m.in. od tego, czy kupowana jest na rynku pierwotnym, czy wtórnym budowana przez kredytobiorcę. Może to być np. odpis z księgi wieczystej, przedwstępna umowa zakupu, akt notarialny potwierdzający prawo własności lub wypis lub wyrys z ewidencji gruntów. – Przy kompletowaniu dokumentów należy zwrócić szczególną uwagę na ich okres ważności. Banki zastrzegają np. że odpis z księgi wieczystej nie może być starszy niż 3 miesiące. Jeśli przekroczymy termin, wniosek kredytowy będzie niepełny i w efekcie cała procedura może się znacznie wydłużyć – przestrzega ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiosenny poradnik kredytobiorcy - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na swidwin.naszemiasto.pl Nasze Miasto